Места жртава // Места починилаца
Серија активности на тему „Европске културе сећања“
Када и где? „Европска култура сећања” (I), 21.-27.03.2025 | Вајмар и Берлин (Немачка)
Пројекат Места жртава // Места починилаца. Мапирање, дешифровање и обрађивање улоге историјског грађанског образовања у (европском) раду с младима успешно је реализован 2018. године од стране Европског центра за образовање и састанке младих у Вајмару (Europäische Jugendbildungs- und Jugendbegegnungsstätte Weimar/EJBW) и његових међународних партнера из 12 европских земаља. На основу искустава из прве едиције, друга едиција пројекта, спроведена у периоду 2021–2023, фокусирала се на диктаторске режиме у Европи после 1945. као тему историјског грађанског образовања. Поред бављења локалном историјом политичког насиља, самовоље и пропаганде у погођеним земљама, оба издања пројекта посветила су посебну пажњу приказу новије прошлости у локалној култури сећања.
На основу ових искустава, EJBW и његови партнери ће спровести шест повезаних међународних активности у периоду 2025–2027. Активности ће се одржати у форми семинара за актере у области историјског и/или грађанског (омладинског) образовања. Програм ће омогућити простор стручњацима из различитих области јавне историје да успоставе дијалог са едукаторима, омладинским радницима и представницима организација цивилног друштва активним у области неформалног образовања, укључујући представнике музеја, меморијалних центара, јавних институција, наставнике историје и научне раднике.
Догађаји у шест различитих европских земаља, почевши од семинара у Немачкој у марту 2025, настојаће да повежу четири кључна аспекта: прво, сваки догађај ће се фокусирати на питање како су главни историјски догађаји представљени у локалној/регионалној/националној култури сећања. Друго, сваки догађај ће поставити питање у којој мери прошле или савремене локалне/регионалне/националне културе сећања обликују политичке и друштвене динамике. Треће, сваки догађај ће пружити увиде у локалне праксе историјског грађанског образовања. Четврто, пружиће простор за размену, умрежавање и сарадњу међу учесницима о сродним питањима и темама.
Када и где?
- „Европска култура сећања” (I), 21.-27.03.2025 | Вајмар и Берлин (Немачка)
Кључне теме и распоред
Догађај има за циљ не само да пружи увид у главне историјске наративе у Немачкој већ и да се бави повезаним историјским или савременим контроверзама. Планиране посете Музеју присилног рада под националсоцијализмом у Вајмару или сталној поставци Меморијала Холокауста у Берлину пружиће више од пуких примера недавно отворених изложби које се односе на историју националсоцијализма.
Поред тога, обе посете ће омогућити дијалог о главним изазовима у јавном представљању историје у данашњој Немачкој. Колико пажње треба посветити не-немачким починиоцима Холокауста и других масовних злочина само је једно од спорних питања у овом контексту. Посета Меморијалном и образовном центру Андреасштрасе у Ерфурту пружиће прилику за размену о изазовима савременог суочавања с наслеђем комунистичке диктатуре у Немачкој и шире. Једно од питања које ће се обрадити у овом контексту је у којој мери треба ценити модернизацијска достигнућа комунистичких диктаторских режима.
Посета Документационом центру за прогон, протеривање и помирење у Берлину пружиће увид у додатну важну, али контроверзну тему у немачкој култури сећања. Централни изазов у овом контексту је свакако артикулација одговарајућег наратива о страдању етничких Немаца на крају Другог светског рата.
С друге стране, посета недавно отвореном Етнолошком музеју у Хумболдт Форуму у Берлину пружиће увид у утицај антиколонијалних и антирасистичких приступа на савремено представљање немачке колонијалне историје.
Циљна група
Омладински радници, наставници, радници у музејима и меморијалним центрима, истраживачи, представници организација цивилног друштва и др. с интересовањем и снажном позадином у историјско-грађанском (омладинском) образовању из земаља програма Еразмус+.
Информације о путовању
Накнада трошкова путовања вршиће се на основу најповољнијих опција, нпр. карте за воз друге класе, авио карте у економској класи и сл. унутар предвиђеног лимита, од места боравка до места активности и назад. Трошкови путовања у доласку и повратку надокнађују се до износа од 309 ЕУР по особи.
Котизација
Свесни смо тешке финансијске ситуације многих људи који су активни у овој области. Ипак, сматрамо да понуђени догађај представља јединствену прилику за лично учење, професионални развој и умрежавање, што не би требало да буде “бесплатно” поред добијеног финансирања. Такође, као место грађанског образовања које се бави темама (глобалне) социјалне (не)правде, одлучили смо да разбијемо зачарани круг потплаћивања људи који су активни у области рада с младима и (грађанског) образовања, посвећујући своје време и енергију, тако што ћемо им понудити поштену накнаду за њихов рад, нпр. као слободним тренерима, вођама семинара или помоћном особљу које организује овакве догађаје. Стога се од сваког учесника захтева финансијски допринос у складу с индивидуалном ситуацијом и одлуком. За наставнике из Србије котизација учешћа на семинару износи 50 ЕУР.
Место одржавања, смештај и оброци
Смештај, оброци (обезбеђени) и активности ће се одржавати у Фондацији „Европски центар за образовање и сусрете младих у Вајмару, EJBW (http://www.ejbweimar.de). У Берлину ће учесници и тим бити смештени у одговарајућем хотелу или конференцијском/омладинском центру близу центра града (место ће бити одређено). Оброци ће бити обезбеђени.
Како се пријавити?
Пријавите се до 29. новембра 2024. путем https://forms.gle/yYMgqT7koABW1ZP87. Све пријављене обавестићемо након 9. децембра 2024.
… и након тога?
Наредни догађај (посебан позив): „Европска култура сећања” (II), 22.-28.09.2025 | Загреб и јадранска обала (Хрватска). Даљи догађаји у 2026. и 2027. одржаће се у Бугарској, Чешкој, Португалу, Србији, …