Семинар за наставнике историје Како помоћи наставницима да развијају потребне компетенције за наставу историје у дигитално време, коју у партнерству организују Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије и Савет Европе, одржан је 29. и 30. октобра 2015. године у Београду, у хотел „Палас“. Циљ семинара је развој дигиталних компетенција наставника и њихово професионално оснаживање за примену информационо комуникационих технологија у реализацији наставе историје у основним и средњим школама.
Семинар су отворили Биљана Стојановић и Снежана Марковић, испред Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије и Татјана Минкина-Милко, испред Савета Европе. Уводну презентацију о примени ИКТ-а у настави одржао је експерт Савета Европе, др Марко Шуица са Филозофског факултета Универзитета у Београду. Експерти Савета Европе др Дин Смарт, са Универзитета Западне Енглеске (Уједињено Краљевство) и Ларс Хенриксен, професор историје из средње школе у Данској, имали су такође презентације о примени ИКТ-а у настави историје. У другом делу програма водили су са учесницима семинара паралелне радионице. Након завршетка радионица и презентација радова учесника, вођена је активна дискусија на неке од поменутих тема на семинару:
-
Које су предности и ризици наставе историје у дигиталном добу?
-
Како да користимо нове технологије у потрази за историјским изворима?
-
Како да процењујемо различите врсте историјских извора, укључујући медије?
-
Како да разликујемо праве од фалсификованих извора?
-
Како да откријемо злоупотребе историје на интернету?
-
Како да побегнемо од манипулације и превазиђемо пропаганду?
-
Како да препознамо „опасне“ изворе које подмећу националистичке и екстремистичке групе?
-
Какве компетенције треба да развијају наставници историје како би користили предности дигиталног доба и превазишли постојеће ризике?