Студијско путовање у Немачку, реализовано је у периоду од 21. до 27. марта 2025. године у оквиру пројекта Европске културе сећања European Culture(s) of Rememberance. Организатори семинара су Европски центар за образовање и састанке младих у Вајмару (EJBW) и међународни партнери из 12 европских земаља. Ово је први од шест повезаних семинара, који ће се одржати у шест европских земаља.


Семинари у оквиру пројекта „Европске културе сећања” комбинују студијске посете са дискусијама и умрежавањем стручњака из области образовања и савремене историје. Интензивним бављењем централним темама у култури сећања у свакој посећеној земљи, семинари пружају увид у локалну друштвену и политичку динамику у Европи. Истовремено, активна размена међу учесницима из целе Европе доприноси разумевању трендова у другим европским земљама, као и индивидуалном сагледавању друштвене и политичке динамике у сопственој земљи. Знање стечено током семинара требало би да подстакне учеснике да испробају нове идеје у свом професионалном раду. Учење и умрежавање међу учесницима такође треба да допринесе планирању њихових будућих активности. Планирани период реализације пројекта је од 2025. до 2027. године.
Први семинар је у Немачкој окупио 25 учесника из 13 европских земаља. Пратећи пројектну идеју, семинар је пружио не само увид у главне теме немачке културе сећања, већ и увид у јавне полемике и контроверзе у тој области. Први део програма одржан је у немачкој савезној држави Тирингији . Након доласка учесника у Европски центар за образовање младих у Вајмару (EJBW), почетак семинара обележиле су активности међусобног упознавања, представљање програма и упознавање са темом семинара.

У суботу, 22. марта, учесници семинара посетили су Музеј принудног рада у националсоцијализму, отворен у мају 2024. године у Вајмару. Разгледање изложбе уз пратњу водича послужило је као добра полазна основа за каснији разговор са директором музеја др. Данијелом Логеманом о перцепцији јавности о изложби и видљивости теме принудног рада у немачкој култури сећања.
У недељу, 23. марта, група је посетила Меморијални и образовни центар Андреасштрасе у Ерфурту. У некадашњој затворској згради, која је деценијама служила и као истражни затвор тајне полиције Источне Немачке, данас се налази стална поставка под називом „Затвор и диктатура и револуција: Тирингија 1949-1989”. Током обиласка са водичем и дискусије која је уследила, Јудит Мајер, саветница за образовање и заменица директора Центра, пружила је занимљив увид у историју установе и актуелне активности. У поподневним часовима учесници су прошетали главним градом Тирингије користећи мултимедијални водич под називом „Места мирне револуције у Ерфурту“.
У понедељак, 24. марта, програм је настављен у Берлину. Марк Врасе, кустос за образовање и сарадњу Хумболт форума, водио је учеснике семинара кроз огромну зграду у историјском центру немачке престонице. Након представљања историје локалитета и садашње делатности установе, поменуте су и полемике које су пратиле изградњу Форума и уређење његове околине током последњих деценија.

Бављење централном темом пројекта у оквиру Хумболт форума настављено је током тематског вођења у Етнолошком музеју, који се налази на другом спрату зграде. Обилазак музеја под називом „Колонијално присуство“ пружио је увид у достигнућа и изазове деколонизације музеја, јавног простора и културе сећања у савременој Немачкој.

Следећег дана, 25. марта, група је посетила Савезну фондацију за проучавање комунистичке диктатуре у Немачкој. Катарина Хохмут, шефица одељења за школско образовање, представила је установу, њене активности и програме. Учесници су имали прилику да на лицу места виде постер-изложбу „Жене у подељеној Немачкој“ представљену почетком 2025. године као пример једне од бројних активности које Фондација спроводи или финансијски подржава. У поподневним часовима програм је настављен посетом Документационом центру „Расељеност, протеривање и помирење“. Обилазак са водичем кроз сталну поставку у Документационом центру и накнадна дискусија са водичима понудили су место за дискусију о још једној контроверзној теми у немачкој култури сећања: расељавању и протеривању етничких Немаца из Централне и Источне Европе током и после Другог светског рата.
Програм у среду, 26. марта, почео је обиласком Спомен обележја убијеним Јеврејима Европе. Током уводног предавања одржаног у Документационом центру који се налази испод споменика, сарадник Центра Флоријан Кемелмајер представио је места сећања на жртве националсоцијалистичког режима која се налазе у центру Берлина. На изложби у оквиру Документационог центра, учесници су имали прилику да се упознају са бројним спомен обележјима за масовне злочине над Јеврејима, које су извршили националсоцијалистички режим и његови савезници широм Европе. Током обиласка са водичем под називом „Берлин као пејзаж сећања“, учесници семинара су обишли и разгледали Споменик прогоњеним хомосексуалцима у националсоцијализму и Споменик Синтима и Ромима Европе убијеним у националсоцијализму.
Поподневни програм настављен је посетом Савезној агенцији за грађанско образовање (БФБ), јавној установи која је задужена за грађанско образовање и информисање јавности о политичким темама у Немачкој. Након увођења институције, активности Агенције приказане су на примеру две пројектне групе. Хана Цимерман, руководилац пројектне групе „Документациони центар НСУ-комплекс“, говорила је о потреби изградње документационог центра са циљем јачања видљивости теме савременог десничарског екстремистичког терора и његових жртава у немачкој култури сећања. Са друге стране, њена колегиница Каролин Савчук, шеф пројектне групе за Централну, Источну и Југоисточну Европу, представила је актуелне активности Агенције у вези са поменутим регионима.


Завршном дискусијом учесника завршен је први семинар у оквиру пројекта „Европске културе сећања“. Након шест дана интензивног бављења немачком културом сећања, учесници су имали прилику да поделе своја размишљања и утиске. Завршне речи учесника указују на њихово задовољство семинаром и жељу да учествују у некој од будућих пројектних активности.
Наредни семинар у оквиру пројекта „Европске културе сећања“ биће одржан у Хрватској од 6. до 12. септембра 2025. године, са сличним приступом теми културе сећања као и током недавно завршеног семинара у Немачкој. Позив за пријаву заинтересованих учесника као и програм семинара у Хрватској биће објављени у мају.

Оставите коментар