Пројекат Учење историје која то још увек није изабран је за један од десет лауреата награде за Глобални плурализам који додељује Центар за глобални плурализам из Отаве (Канада). Поред Удружења за друштвену историју – Euroclio на овом пројекту су учествовали колеге из партнерских организација из Хрватске, БиХ, Црне Горе и Холандије. Као признање за изузетна достигнућа у подршци инклузивним друштвима широм света, реномирани међународни жири изабрао је 10 финалиста за главну награду Глобалног плурализма за 2019. годину, у конкуренцији 538 номинованих учесника из 74 земље света. Глобална награда за плурализам се додељује за изузетна достигнућа у области плурализма. Награда се додељује на сваке две године појединцима, организацијама, владама и пословним субјектима широм света, онима који својим изванредним и одрживим достигнућима, доприносе изградњи инклузивних друштава у којима се поштује различитост међу људима.
The LHH team is changing the way that students are exposed to the history of the wars in Yugoslavia & its successor states. They have developed recommendations for responsible history education & the teaching of controversial topics https://t.co/IAeeDNMA0E pic.twitter.com/LpBe56VVq8
— Global Centre for Pluralism (@GlobalPluralism) June 24, 2019
Пројекат под називом Учење историје која то још увек није, бави се осетљивом темом, распадом Југославије и ратовима који су се десили на овим просторима, а који се, од државе до државе, презентује на различите, често супротстављене и међусобно искључујуће начине. Историја недавних ратова, вођених током деведесетих година 20. века на простору бивше Југославије, представља прилично осетљиво и контроверзно питање у свим земљама Западног Балкана. У неким земљама, ове теме су уведене у наставу, а негде само делимично или никако. Док неки сматрају да управо због тога овај период историје још увек није прошлост која би требало да се изучава, европско удружење историчара EUROCLIO у сарадњи са партнерима, покренула је пројекат који у фокусу има питање на који начин изучавати о темама ратова на простору бивше Југославије током деведесетих година XX века.